Kiracı Konut Sigortası Yaptırabilir mi?

Kiracı Konut Sigortası Yaptırabilir mi?

Kiracı Konut Sigortası Yaptırabilir mi?

Kiracılar konut sigortası yaptırabilir mi sorusu birçok kişinin üzerinde durduğu konular arasındadır. Türkiye’de kiracı sayısında artışın giderek artış göstermesi ile birlikte kişiler evlerinde bulunan tüm eşyaları koruma altına almaya önem veriyor. Yalnızca ev sahipleri değil aynı zamanda kirada oturan kişiler için de sigorta kavramı büyük önem taşıyan konular arasında yer alıyor. Sigorta yaptırmak hemen her vatandaşın sahip olduğu eşyaları güvenle kullanabilmesinde büyük öneme sahiptir. İster kendi eviniz isterse başkasının evi olsun mutlaka eşyaları güvene almak dikkate alınması gereken konulardandır.

Konut sigortası da tam olarak bu aşamada öne çıkan bir konu oluyor. Ana ve ek teminatları ile konut sigortası yaptırmak ev içerisinde bulunan tüm eşyaları koruma altına alır. Özellikle evinizde antika gibi değerli eşyalar bulunuyor ise konut sigortası yaptırmanın büyük önemi bulunmaktadır. Böyle durumlarda en çok merak edilen konulardan birisi de kiracılar konu sigortası yaptırabilir mi sorusu olmaktadır.

 

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası kişilerin yaşadıkları evleri birtakım risklere karşı koruma altına aldıkları poliçe türüdür. Yalnızca ev değil aynı zamanda içerisinde bulunan eşyaları da koruma altına alarak güvenle kullanabilirsiniz. Deprem, su baskını, hırsızlık ve daha birçok konu konut sigortası yaptırmak için önemli nedenler arasındadır. İsteğe bağlı sigorta türleri arasında yer alan konut sigortası kullanıcılara birçok avantaj sunar. Özellikle ek teminatlar ile kapsamı genişletildiğinde evinizdeki tüm eşyaları korumaya alabilirsiniz.

Konut sigortaları ev içerisinde bulunan tüm eşyaları hem maddi hem de manevi açıdan koruma altına alır. Ancak bu sigortadan en iyi şekilde yararlanabilmek için ana ve ek teminatların neler olduğunu araştırmak gerekir. Konut sigortası yaptırmada önce sizlere ne tür olanaklar sunduğunu bilmek zarar durumunda hakkınızı en iyi şekilde elde etmenize olanak tanır. Buna ek olarak kiracı konut sigortası yaptırabilir mi sorusuna da yanıt bulmanız eşyalarınızı güvence altına almak için önem taşır.

 

Konut Sigortasını Kiracılar Yaptırabilir mi?

Konut sigortasını birçok kişi yaptırabilmektedir. Bu sigortanın her ne kadar yalnızca ev sahipleri tarafından yaptırıldığı düşünülse de aynı zamanda kiracılar tarafından da yaptırılabilen sigortalar arasında yer alır. Birçok kiracı konut sigortası yaptırarak eşyalarını büyük bir güven içerisinde kullanabilmektedir. Konut sigortası yaptırmanın en önemli avantajları arasında şunlar yer alır:

  • Konut sigortası yangın, sel ya da deprem gibi afetler karşısında eşyalarınıza gelen zararı karşılar.
  • Cam kırılması ya da tesisat arızalarında sigortanın ek teminatlarından yararlanabilirsiniz.
  • Hırsızlık neticesinde ev içerisinde bulunan eşyaların zarar görmesi halinde de konut sigortasının ek teminatlarından yararlanma şansınız olacaktır.
  • Evinizdeki tüm değerli eşyaları da konut sigortasına dahil ederek zarar karşısında güvence altına alınmasını sağlayabilirsiniz.
  • Bununla birlikte ihmalden kaynaklı olarak evde meydana gelebilecek zararlar söz konusu olursa konut sigortasının da devreye girdiğinden emin olabilirsiniz.

Bu avantajları sayesinde konut sigortası beklentilerinize tam anlamı ile yanıt vermektedir. Kullanıcılar için son derece yüksek getirileri bulunmaktadır.

 

Kiracılar Konut Sigortasını İptal Ettirebilir mi?

Kiracılar konut sigortasını iptal ettirebilir mi sorusuna yanıt vermek gerekir ise bu sigortanın isteğe bağlı olduğu ve bundan kaynaklı olarak iptal edilebileceği söylenebilir. Bazı bankalar kullanıcılara sormadan konut sigortası da yapabilmektedir. Bu durumun farkına varan kişiler konut sigortalarını Tüketici Hakem Heyetine dilekçe sunarak iptal ettirme şansına sahiptirler. Öte yandan konut sigortasını dilediğiniz zamanlarda da iptal ettirmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Kişiler aynı zamanda poliçeleri dolduktan sonra yenileme de yaptırmayabilirler.

Whatsapp