Motosiklet Sigortası Ne İşe Yarar?

Motosiklet Sigortası Ne İşe Yarar?

Motosiklet Sigortası Ne İşe Yarar?

Motosiklet sigortası ne işe yarar sorusu ilk defa araç alacak olan kişilerin en çok merak ettiği noktalardan biridir. Motosiklet sigortası Türkiye'deki tüm motorlu kara taşıtlarının yaptırmakla yükümlü olduğu zorunlu bir trafik sigortasıdır. Motosiklet sahipleri için oldukça önemli bir poliçe türü olduğu söylenebilir.

İstatistikler incelendiğinde Türkiye'deki araç cinsi bakımından ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının sayıları otomobil ve kamyonetlerden sonra 3. sırada olmaktadır. Böyle durumlarda motosiklet kazalarının ve yaralanma durumlarının karşı tarafta ortaya çıkardığı hasar maddi boyut bakımından oldukça ciddi rakamlara ulaşabilmektedir. Bu da trafik sigortası yaptırmayı zorunlu kılan nedenlerden biridir.

 

Motosiklet Sigortası Neleri Karşılar?

Motosiklet sigortası birçok kaza durumunda karşı tarafın aracında meydana gelen hasarın ve yaralanmaların maddiyatını karşılamaktadır. Bu sigorta kaza durumunda kazayı yapan araç sahibine değil kazadan etkilenen diğer aracın sahibini kapsamaktadır. Hem aracın hem de 3. taraf kişilerin uğradığı zararları teminatları kapsamında karşılamaktadır.

Motosiklet sigortasının zamanını geçirmemek gerekir. Özellikle dikkat etmeniz gereken en önemli faktörlerden birisi bu sigortanın kapsamını çok iyi bilmek olmalıdır. Motosiklet sigortası karşı tarafı korurken kendinizi korumaya almak isterseniz ise motosiklet kaskosu yaptırmanız gerekir. Kasko araç sahibini koruyan bir poliçe türüdür.

Bununla birlikte kaskonun teminatları kişiler tarafından genişletilebilir. Özellikle kurye olarak çalışan ve trafiğe sürekli motosikletle çıkmak durumunda kalan kişilerin mutlaka kasko ve trafik sigortası gibi belgelerini yanında bulundurması gerekir.

 

Motosiklet Sigortası Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Motosiklet sigortası fiyatları belirlenirken şirketler belirli faktörleri dikkate alır. Böyle durumlarda en çok üzerinde durulan konu sigortanın yapıldığı dönemdir. Fiyatlar her sene farklılık gösterdiği için net bilgi vermek mümkün olmaz. Böyle durumlarda sigorta fiyatlarını etkileyen en önemli faktör şunlardır:

  • Sigorta yaptırılacak aracın markası
  • Aracın modeli
  • Trafiğe çıkış tarihi
  • Bulunan ilin trafik yoğunluğu
  • Bulunulan elin kaza istatistikleri
  • Sürücünün ehliyet yılı ve deneyimi
  • Aracın kaza geçmişi

Gibi faktörler dikkate alınır. Bunları dikkate alan şirketler sigorta konusunda sizlere farklı fiyat teklifleri sunabilirler.

 

Motosiklet Sigortası Kaç Yılda Bir Yapılır?

En çok merak edilen konulardan bir diğeri ise motosiklet sigortası kaç yılda bir sorusunun yanıtıdır. Zorunlu bir trafik sigortası olduğu için bu sigortanın her yıl yaptırılması zorunludur. Araç sahipleri bulundukları yıl yaptırdıkları sigortayı bir sonraki yıl aynı tarihte yeniletmelidirler. Yeniletilmeyen sigorta nedeniyle trafikten men edilebilirsiniz. Aynı zamanda kişileri yüksek para cezası da verilmektedir. Bu cezalarla karşılaşmamak için düzenli olarak sigortanızı yaptırmanız gerekir. Ancak trafik kasko poliçesi yaptırılması zorunlu değildir.

 

Motosiklet Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Motosiklet sigortası fiyatları belirlenirken belirli faktörler dikkate alınır. Böyle durumlarda fiyatların farklılık göstermesi ve yıldan yıla değişmesi fiyatları hakkında net bilgi vermeyi mümkün hale getirmez. Kişilerin bütçelerini zorlamayacak derecede verilmesi ise özellikle dikkat edilen konular arasında yer alır. Trafik sigortası yaptırmak isteyen kişiler özellikle fiyat karşılaştırması yaparak en doğru fiyatı almalıdırlar. Ancak sigorta şirketinin geçmişini incelemek referansları hakkında bilgi edinmek son derece önemlidir. Sigorta yaptırırken dikkat etmeniz gereken faktörleri dikkate aldığınızda olası kaza durumlarında yüksek maliyetler ödemek durumunda kalmazsınız.

 

Trafik Sigortası Motosikletler İçin Zorunlu Mudur?

Trafik sigortası motosikletler için zorunlu olan koşullardan biridir. Özellikle belirli CC üzerindeki motosikletlerde bu sigortanın mutlaka yaptırılması gerekir. Böylelikle trafikte birisine zarar verdiğiniz durumda karşınızdaki kişinin hasarı sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu nedenle eğer motosiklet kullanıyorsanız trafiğe çıkmadan önce sigortanızın güncel olup olmadığına bakmalısınız.

Whatsapp