Seyahat Sağlık Sigortası İptal Edilebilir mi?

Seyahat Sağlık Sigortası İptal Edilebilir mi?

Seyahat Sağlık Sigortası İptal Edilebilir mi?

Seyahat sağlık sigortası iptal edilebilir mi sorusu birçok kişinin üzerinde durduğu konulardan biridir. Yurt dışına seyahat etmeyi planlayan kişilerin seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekir. Özellikle vize başvurusu sırasında seyahat sağlık sigortanızın bulunması zorunlu tutulmaktadır. Böyle durumlarda bu sigortanın kapsamı ve iptal edilip edilemeyeceği gibi durumlar önceden araştırılmalıdır.

Kişiler zaman zaman seyahatlerini iptal ettirmek ya da bu seyahatlere gidememe gibi çeşitli durumlarla karşı karşıya kalabilir. Böyle durumlarda yaptırmış olduğunuz sigortanın boşa gitmesini istemeyebilirsiniz. Seyahat sağlık sigortası iptal edilebilir mi sorusu da bu bağlamda yanıtını merak edilen konular arasında yer alır.

Seyahat sağlık sigortası kişilerin seyahate çıkmak istedikleri süreçte zorunlu kabul edilen sigortalardan biridir. Özellikle yurt dışı seyahatlerinde bu sigortanın seyahat sürenizi kapsayacak şekilde yaptırılması oldukça önemlidir. Bununla birlikte bazı hallerde bu sigortayı iptal ettirme gibi bir şansınız da bulunmaktadır. Normal şartlarda zorunlu olarak yapılan sigortaların iptal ettirilmesi mümkün değildir. Ancak seyahat sağlık sigortasını belirtiler şartlar dahilinde iptal ettirebilirsiniz.

 

Vize Çıkmazsa Seyahat Sağlık Sigortası İptal Edilir Mi?

Yurt dışına seyahat etmek isteyen kişilerin en çok karşılaştığı sorunlardan birisi vize sorunlarıdır. Genellikle vize alma ile ilgili en çok karşılaşılan konu ise başvuruların iptal edilmesidir. Her vize başvurusu kabul edilmediği için de yapılan işlemlerin tekrar etmesi gündeme gelir. Böyle durumlarda seyahat sağlık sigortası da ciddi sorunlardan biri haline gelebilmektedir.

Yurt dışına seyahat planlayan kişilerin vizeleri iptal edildiğinde seyahat sağlık sigortalarını iptal ettirmek isteyebilirler. Böyle durumlarda vize çıkmazsa seyahat sağlık sigortası iptal edilebilir mi sorusuna olumlu yanıt verilebilir. Vize başvurunuzun reddedilmesi halinde yaptırmış olduğunuz seyahat sağlık sigortasını iptal ettirerek ileriki bir tarihte yeniden yaptırabilirsiniz. Bununla birlikte seyahat sağlık sigortanızı iptal ettirmek yerine yeniden vize başvurusu yaparak süreci devam ettirebilirsiniz.

 

Seyahat Sağlık Sigortası İptal Ettirme Şartları

Seyahat sağlık sigortanızı birçok farklı durumda iptal ettirme imkânınız bulunur. Bu sigortayı öncelikle seyahate çıkmadan önce iptal ettirdiğiniz takdirde seyahatinizde gerçekleştiremezsiniz. Seyahat sağlık sigortası sizleri yalnızca sağlık açısından korumakla kalmaz aynı zamanda hırsızlık ve bagaj alınması gibi durumlara karşı da korumaktadır. Bununla birlikte bagajınızın kaybolması gibi durumlarda olası risklere karşı sizi koruma altına alan bir sigorta türüdür. Fakat seyahat sağlık sigortası yaptırdığınız takdirde yalnızca belirli şartlar dahilinde bu sigortayı iptal ettirebilirsiniz. İptal ettirebileceğiniz durumlar arasında ise şunlar yer alır:

  • Kimliğinizin çalınması
  • Hastalık, ölüm, iflas ya da tutukluluk hallerinin ortaya çıkması
  • Doğal afet ya da terör saldırısı gibi felaketlerle karşı karşıya gelmek
  • Seyahat için almış olduğunuz biletini iptal edilmesi
  • Vize başvurunuzun iptal edilmesi
  • Sigorta poliçesinde soyadı değişikliğinden dolayı iptal etme gereğinin olması
  • Seyahat için aldığınız izin tarihlerinin değiştirilmiş olması

Gibi durumlarda sigortanızı iptal ettirme hakkı doğmaktadır. Böyle durumlarda seyahat sağlık sigortanızı iptal ettirmek için acentenize başvurmanız gerekir. Aynı zamanda bu nedenleri mutlaka sigorta şirketinize belgelemeniz ya da kanıtlamanız gerekir.

 

Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Mudur?

Seyahat sağlık sigortası yurtiçi seyahatler sırasında yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türü değildir. Bir şehirden başka bir şehre gezmek için gitmek istediğinizde bu sigortayı yaptırmanız mecburi değildir. Ancak yurt dışına gitmek isteyen kişilerin vize işlemleri sırasında seyahat sağlık sigortası belgesini dosyalarında bulundurmaları gerekir.

Vize alabilmek için bu sigortanın zorunluluğu vardır. Özellikle Schengen ülkelerini ziyaret etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sigorta yaptırması zorunlu tutulmaktadır. Bununla birlikte Schengen ülkesi olmayıp bu vizeyle gezilebilen ülkelerde bulunur. Bu ülkelerde zorunlu seyahat sağlık sigortası yaptırmış olmanız gerekir.

Whatsapp