Yabancılar İçin Genel Sağlık Sigortası Nerede Yaptırılır?

Yabancılar İçin Genel Sağlık Sigortası Nerede Yaptırılır?

Yabancılar İçin Genel Sağlık Sigortası Nerede Yaptırılır?

Yabancı sağlık sigortası, uyruğu başka bir ülkeye ait olan kişilerin Türkiye’de ikamet edebilmeleri için yaptırmaları gereken bir poliçedir. Bu kişilerin ülkede kalabilmelerinde yerine getirilmesi gereken en önemli kriterler arasında yer alır. Özellikle 11 Nisan 2014 tarihinden itibaren bu kişilerin sigorta yaptırması zorunlu hallerden biri olarak görülmektedir.

Türkiye’de ikamet etmek isteyen yabancılar bu sigortayı sigorta şirketlerinden ya da acentelerden yaptırabilirler. İkamet için yabancı sağlık sigortası Türkiye’de 1 yıldan daha uzun süre kalmayı planlayan yabancıların yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Bu kişilerin Türk vatandaşlığı yok ise ikamet izni almaları gerekir. İkamet izni almanın koşullarından biri de kişilerin sağlık sigortasına sahip olmalarıdır.

 

Yabancılara GSS Yapılır mı?

Yabancılara GSS yapılır mı sorusuna evet yanıtı verilir. Çünkü Türkiye’de en az 1 yıl ikamet etmeyi planlayan yabancı uyruklu kişilerin bir sigortasının olması oldukça önemlidir. Bu sigortaya başvuracak olan bireylerin oturum izni almış olması gerekir. Türkiye’deki oturum izni kesintisiz olarak kullanılmış olması önemlidir. Yabancılar için Genel Sağlık Sigortası yapıldıktan sonra kişiler ikamet başvurularını rahatlıkla yapabilirler. Bu konu hakkında en çok merak edilen detaylar arasında ise şunlar yer alır:

  • Yabancılar için GSS’ye ikamet almamış yabancılar başvuru yapamazlar.
  • Öğrenci olarak ikamet başvurusu yapacak kişiler ise bu durumdan muaf tutulmuşlardır.
  • Yabancı uyruklu misafirlerin ise GSS yaptırması zorunlu değildir.
  • Yabancı uyruklu misafirler bu sigortadan yararlanmak isterse en yakın SGK merkezine gitmesi gerekir.

Bunların yanında yabancı uyruk sahibi olan kişilerin genel sağlık sigortası yaptırmadan önceki dönemde bulunan hastalıkları bu sigorta kapsamında ele alınmamaktadır.

 

Yabancı Uyruklu Kişilere Nasıl Sigorta Yapılır?

Türkiye’de yaşayan ve burada çalışmak isteyen yabancı kişilerin yabancı sağlık sigortası yaptırması gerekir. Bu sigortayı yaptıran kişilerin eşi Türk vatandaşı ise yabancı sağlık sigortası yapılmadan önce kişinin SGK sorgulaması yapılmaktadır. Eğer eş SGK’lı ise yabancılar için bir sağlık sigortası yapılması gerekmez. Kişi eşi üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Ancak eşi SGK’lı değil ise Türkiye’de ikamet etmek isteyen kişinin sigorta yaptırması zorunlu hallerdendir.

yabancılara sağlık sigortası

 

Yabancılar İçin Sağlık Sigortasının Kapsamı

Yabancı sağlık sigortası teminatları arasında hem yatarak hem de ayakta teminatları dikkate alınmaktadır. Kişiler eğer ayakta tedavi olacaklar ise doktor muayenesi, tahliller, ilaç ve fizik tedavi gibi durumlardan sigorta kapsamında yararlanabilmektedir. Yatarak tedavi olacak olan kişiler ise şu hizmetlerden yararlanabilmektedir:

  • Diyaliz
  • Radyoterapi
  • Suni uzuv giderleri
  • Kemoterapi
  • Hastanede kalış durumu ile ortaya çıkabilecek masraflar
  • Ameliyat masrafları

Bu teminatların tamamı poliçe süresince aktif tutulmaktadır. Poliçe süresi de 1 yıl ile sınırlandırılmaktadır. 1 yıl sonunda yabancı kişi eğer Türkiye’de kalmaya devam edecekse böyle bir durumda sigortasını güncelleyerek haklardan yararlanmaya devam edebilecektir.

 

Yabancı Sağlık Sigortası İptal Edilebilir mi?

Yabancı sağlık sigortası iptal edilebilir mi sorusuna hem evet hem de hayır yanıtı verilebilir. Bu sigorta türü zorunlu sigortalardan biridir. Kişiler yabancı sağlık sigortasını iki farklı durumda iptal ettirebilmektedir.

SGK kapsamına dahil olan kişiler mevcut sigortalarını iptal edebilirler. Bununla birlikte yabancı uyruklu kişiler oturma izni almaları halinde özel sağlık sigortası yaptırırlarsa bu kişiler yine mevcut sigortalarını iptal ettirme şansına sahip olurlar. Bunlara ek olarak yabancılar da Türk vatandaşları gibi özel sağlık sigortası yaptırabilirler. Özel sağlık sigortaları daha geniş kapsamlı sigorta türleridir. Bu sigorta türünde kişiler limitsiz olarak ya da daha yüksek teminatlar ile sağlık hizmetlerinden yararlanma haklarına sahip olabilmektedirler.

Whatsapp