Araç Şarj İstasyonu Sigortası

  • Formu doldur, hemen teklif al

  •  Tüm Fiyatları Karşılaştır
  •  En Uygun Sigortayı Seç
  •  Anında Online Satın Al

Formu doldur, teklif al.

 Tüm Fiyatları Karşılaştır

 Anında Online Satın Al

1
Fiyatı Gör
2
Online Öde
3
Poliçeni Al

Araç Şarj İstasyonu Sigortası

Araç şarj istasyonu sigortası, elektrikli araç kullanımının artış göstermesi ile birlikte hızlı şekilde yayılan sigorta türleri arasında yer alır. Elektrikli araç ve şarj istasyonlarının giderek gelişmesi ile birlikte sigorta alanında da farklı türde ürünler ortaya çıkmaktadır. Böyle durumlarda hangi sigortanın sizlere ne tür faydalar sağlayacağını önceden araştırmanız gerekir. Bu sigorta türü elektrikli aracınızın şarj istasyonunu dış etkenlerden korumanıza yardımcı olmaktadır. Birçok riske karşı güvence altına alındığı poliçe türleri arasında yer alır.

Şarj kablosu ve adaptörüne gelebilecek zararlar ile çalınma gibi risklere kadar birçok farklı teminatı sizlere sunmaktadır. Aracın şarjının bitmesi halinde kişiler yolda kaldıklarında da en yakın istasyona çekilme durumunda ortaya çıkan masrafları da karşılamaktadır.

Bu sigorta türü elektrikli araçların şarj edilebilmesi için kullanılan şarj istasyonlarının güvence altına alınmasını sağlar. Birtakım risklere karşı yeterli korumayı sağlamaktadır. Bu sigortanın birtakım teminatları bulunur. Bu teminatlar da şirketler arasında farklılık gösterebilmektedir.

 

Araç Şarj İstasyonu Sigortası Kapsamı Nedir?

Araç şarj istasyonu sigortası belirli noktalarda kişilere önemli güvenceler sunan bir poliçe türüdür. Bu poliçenin sunduğu en önemli ayrıcalıklar şunlardır:

  • Şarj istasyonu üzerinde bulunan tüm ekipmanlar birtakım riskler göz önünde bulundurularak güvence altına alınır. İstasyona gelebilecek tüm fiziksel zararlar sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır.
  • Şarj istasyonlarının işletilmesi sırasında oluşabilecek kazalarda ya da herhangi bir ziyaretçinin yaralanması halinde işletmeler sorumluluk altında tutulabilir. Bu sigorta hukuki koruma sağlar ve tüm tazminat ödemelerini içerebilir.
  • Bu istasyonların çevresel etkileri de bulunur. Atık yönetimi ve tehlikeli madde taşınması gibi durumlar da sigorta kapsamına dahil edilebilir.
  • Şarj istasyonlarında işleyişi durduran bir durum olabilir. Böyle durumlarda işletme sahiplerinin kar kayıpları sigorta kapsamına alınabilir.

Araç şarj istasyonu sigortası bu tesislerin işletilmesi sırasında ortaya çıkabilecek zararlar karşısında işletmeleri koruma altına almaktadır. Özellikle elektrikli araçların kullanımı giderek artış gösterdiği için bu sigortanın da son derece büyük bir önemi olduğu söylenebilir.

 

Araç Şarj İstasyonu Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Araç şarj istasyonu sigortası işletme sahipleri için önemli avantajlar sunmaktadır. Birçok koruma ve teminat sunan bu sigortayı yaptırmanın en önemli nedenlerinden birisi işletme sahiplerine mülkiyet koruması sunmasıdır. Şarj istasyonu işletme sahipleri için oldukça önemli bir yatırım olarak değerlendirilir. Sigortada bu değerli yatırımların korunmasında önemli bir yere sahiptir. Hırsızlık, yangın, çeşitli afet gibi durumlarda işletmenin zarar görmesi karşısında sigorta poliçeniz birçok zararınızı karşılayabilir.

Yaptırılmasının önemli nedenlerinden bir diğeri de işletmelerin sorumluluğunu azaltmasına yardımcı olmasıdır. Şarj istasyonunu işletmek ziyaretçilerin aynı zamanda güvenliğini sağlamak açısından önem taşır. İstasyonun çevresel etkilerini yönetmek gibi birtakım sosyal sorumlulukları bulunur. İşletme sorumluluk sigortası sayesinde birçok hukuki sorun karşısında maliyetlerine azaltma şansı olabilir. İşletme sahiplerinin birçok masrafına ödeyen sigorta şirketleri maliye yükümlülüklerin azalmasını sağlar. Aynı zamanda finansal güvenlik sağlaması açısından da bu sigortanın önemli olduğunu belirtmek gerekir. Birçok zarar durumunda işletme sahipleri maddi anlamda zorluk yaşayabilir. Şarj istasyonu sigortası da işletme sahiplerinin beklenmedik masraflarla başa çıkması da olanak tanımaktadır.

Bu da finansal güvenlik sağladığı için önemli detaylar arasında yer alır. Bununla birlikte güvenilir sigorta kapsamı işletme sahiplerine rekabet avantajı da sağlamaktadır. Müşteriler bu istasyonları kullanırken kendilerini güvende hissederler ve bu da işletmenin itibarını artıran önemli faktörlerden biridir. Bazı durumlarda araç şarj istasyonunu sahibi olmak kişilere birtakım zorunluluklar getirir. Özellikle bu sigortanın yaptırılması birçok açıdan zorunlu olarak değerlendirilebilir. Kiralama ve finansal sözleşmelerde sigorta gereklilikleri bulunabilir. Bu gereksinimleri karşılamak için de kişiler uygun sigorta kapsamında olmak durumundadır.

 

Elektrikli Şarj İstasyonu Sigortası Süresi Ne Kadar?

Araç şarj istasyonu sigortası süresi genel olarak 1 yıldır. Bu süre zarfında poliçede geçerli olan tüm teminatların yerine getirilmesinde sigorta şirketi üzerine düşen sorumlulukları üstlenir. Süre dolduktan sonra ise bu sigortanın avantajlarından yararlanmaya devam etmek isteyen kişilerin poliçelerini yenilemeleri gerekir.

Sigorta şirketi aynı teminatlar ile poliçenizi yenileyebilir ya da ekstra olanaklar sunarak yeni bir düzenleme yapabilirler. Bazı sigorta şirketleri müşterilerine daha uzun vadeli sigorta poliçesi sunabilmektedir. 2 ya da 3 yıllık gibi uzun süreli sigorta yaptırma şansı da bulunabilir.

20’den fazla sigorta şirketinden teklif al
Anadolu
Ak
Turkiye
Hepiyi
Turknippon
Allianz
Neova
Koru
Zurich
Unico

Sıkça Sorulan Sorular

Bu sigorta türü elektrikli araçların şarj cihazlarını yani istasyonlarını birtakım risklere karşı korunmasını sağlamaktadır. Şarj İstasyonların fiziksel zararları ve çevresel zararlar gibi teminatlar içerir.

Genel olarak elektrikli araç şarjı cihazıyla alakalı meydana gelen hırsızlık ve yangın gibi durumlar karşısında teminatlar sunulur. Sigorta şirketlerinin hazırlamış olduğu poliçeye göre kapsam farklı olabilmektedir.

Bu sigorta poliçeleri genellikle 1 yıllık süre için yapılmaktadır. Ancak bazı sigorta şirketleri müşterilerine farklı opsiyonlar sunabilir. Poliçenin süresini uzatmakta bunlardan biridir.

Teminatlar sigorta şirketine göre farklılık gösterir. Aynı zamanda mülkiyetin korunması ve işletme sorumluluğu gibi ana teminatlar yer alır. İşletme sahibinin istemiş olduğu ek teminatlarda poliçenin kapsamını belirlemektedir.

Araç şarj istasyonu sigortası birçok önemli durum için geçerliliği olan poliçelerdendir. Evde işyerinde elektrikli şarj istasyonları kullanmak beraberinde birçok önemli riski getirmektedir. Böyle durumlarda mülkiyeti korumak için sigorta yaptırmaları önerilen durumlar arasında yer alır.

Sigorta şirketinizi belirlerken mutlaka şirketin deneyimine ve ne kadar süredir sektörde olduğuna dikkat etmelisiniz. Sunulan ek teminatlar ve primler gibi detaylarda dikkate almanız gereken konular arasındadır. Aynı zamanda sigorta poliçesi detaylarını dikkatle incelemeniz ve bunlara uygun polisçe seçmeniz önem taşır.

Whatsapp