Yabancı Sağlık Sigortası

 • E-İkamet Sigortanı Hemen Satın Al

 • Ins 1 Tüm Fiyatları Karşılaştır
 • Ins 2 En Uygun Sigortayı Seç
 • Ins 3 Anında Online Satın Al
 • *E-Sigorta.com'daki tüm sigortalar, 16/06/2021 tarih ve 2021/8 sayılı vize ve İkamet İzni taleplerinde yaptırılacak özel sağlık sigortalarına ilişkin genelgede belirlenen asgari teminat yapısına uygundur.

E-İkamet Sigortanı Hemen Satın Al

Ins 5 Anında Online Satın Al

1
Fiyatı Gör
2
Online Öde
3
Poliçeni Al

Yabancı Sağlık Sigortası

Yabancı sağlık sigortası, Türkiye’de belirli bir süre ikamet etmek isteyen yabancıları ilgilendiren bir sigorta türüdür. Yabancı uyruklu olan kişiler Türkiye’de ikamet edebilmek için vize yanında birtakım şartları yerine getirmek durumundadırlar. 11 Nisan 2014 tarihinde yürürlüğe giren bir düzenleme neticesinde yabancıların yerine getirmesi zorunlu durumlardan birisi de yabancı sağlık sigortasıdır. Türkiye’de ikamet etmek isteyen tüm yabancıların bu sigorta poliçesini yaptırması gerekir.

Yabancı sağlık sigortası Türkiye’de bir yıldan daha uzun süre kalmayı düşünen yabancı kişilerin yaptırmak zorunda olduğu bir poliçe türüdür. Türk vatandaşlığı olmayan kişiler için ikamet izni alabilmek için yaptırılması gerekir. Sigorta kapsamında yabancı uyruklu olan kişiler yatarak ya da ayakta tedavi teminatlarından yararlanabilme şansına sahip olurlar.

 

Yabancıların Sağlık Sigortası Yaptırmaları Zorunlu mudur?

Türkiye'de bir yıldan daha uzun süre kalmayı planlayan yabancıların yabancı sağlık sigortası yaptırması zorunlu tutulmaktadır. Özellikle oturum izni almayı düşünen kişilerin bu sağlık sigortasının bulunması oldukça önemlidir.

Çifte vatandaşlık gibi durumlarda ise eğer kişilerin Türk vatandaşlığı bulunuyorsa bu sigorta konusunda herhangi bir şart aranmamaktadır. Aynı zamanda bir yıldan daha kısa süre Türkiye'de kalacak olan kişilerin seyahat sigortası gibi farklı sigorta türlerinden yararlanması halinde yine yaptırmaları zorunlu olmamaktadır.

 

Yabancı Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilmektedir?

Yabancı sağlık sigortası Türkiye'de yaşamak ve çalışmak isteyen yabancılar için geçerliliği olan bir poliçedir. Bu kişilerin Türkiye'de sağlık hizmeti alabilmeleri için sigortayı yaptırmaları zorunlu tutulur. Bazı şirketlerin özel şartlarında belirli bir yaş sınırı bulunabilmektedir. Örnek vermek gerekirse 0.65 yaş arası yabancılar için sağlık sigortası sınırlamaları olabilmektedir.

Bununla birlikte yabancı uyruklu bir kişinin eğer eşi Türk vatandaşı ise bu sigorta yerine ilk olarak SGK sorgulamasının yapılması gerekir. Eğer kişinin eşi SGK kapsamında sigortalı olarak çalışan görünüyorsa yabancı sağlık sigortası yaptırmaya gerek duyulmamaktadır. Fakat bu kişinin eşi SGK'lı değil ise Türkiye'de ikamet etmeleri halinde sağlık sigortasını yaptırmaları zorunlu tutulur. E-İkamet sigorta teklifi almak için yukarıdaki formu doldurup anında satın alabilir, oturum izni için gerekli sigortaya sahip olabilirsiniz.

 

Yabancılar İçin Sağlık Sigortasının Kapsamı Nasıldır?

Yabancıların yaptırması gereken sağlık sigortasının teminatları hem ayakta hem de yatarak olmak üzere iki farklı şekilde incelenir. Yabancı sağlık sigortası limitleri sigorta şirketine göre veya bu sigortada bulunması gereken ek hizmetlere göre farklılık gösterebilir. Yabancı sağlık sigortası teminatları arasında şunlar sayılır:

 • Ayakta Tedavi Teminatları
  • Tahliller
  • İlaçlar
  • Fizik tedavi masrafları
  • Doktor muayene masrafları
 • Yatarak Tedavi Teminatları
  • Ameliyat masrafları
  • Kemoterapi
  • Diyaliz
  • Radyoterapi
  • Suni uzuv giderleri
  • Hastane kalış masrafları

Gibi birçok teminat bulunur. Türkiye’de ikamet etmeye devam edecek olan kişilerin sigortaları güncellenerek süresi uzatılabilir.

 

Yabancı Sağlık Sigortası 2 Yıllık Yapılabilir Mi?

Yabancı sağlık sigortası genel olarak bir yıllık düzenlenen bir poliçedir. Poliçe kapsamındaki teminatlarda yalnızca bu süreli aktif olarak geçerliliğini korur. Poliçe süresi 1 yıl ile sınırlı olduğu için süre dolduktan sonra poliçenin yenilenmesi gerekir. Bir yıl sonunda yabancı uyruklu kişiye eğer Türkiye'de ikamet etmeye devam etmeyi planlıyorsa böyle bir durumda sigortasını güncellemesi oldukça önemlidir. Bununla birlikte bazı sigorta şirketleri 2 yıllık olarak sağlık sigortası yapabilmektedir. Tercihe göre uzatabilir ya da 2 yıl geçerli bir yabancı sağlık sigortası avantajından yararlanılabilir.

 

Yabancı Sağlık Sigortası İptal Edilebilir Mi Nasıl İptal Edilir?

Yabancı sağlık sigortası yaptıran kişiler bu sigortalarını iki durumda iptal ettirebilme şansına sahiptirler. Bunlardan ilki SGK kapsamına dahil olmak olarak açıklanabilir. Eğer yabancı uyruklu kişi Türkiye'de ikamet ederken aynı zamanda SGK'lı bir işte çalışıyorsa sigortalarını iptal etme şansı bulabilirler. Bir diğer durum ise yabancı uyruklu kişinin oturum izni alması halidir.

Oturum izni olan kişiler özel sağlık sigortası yaptırabilirler. Bu sigorta yapıldıktan sonra da kendi sigorta şirketine başvurarak yabancı sağlık sigortasını iptal ettirme şansı bulabilir. Ancak iptal ile ilgili hususlar yabancı uyruklu kişilerin inisiyatifine bırakılmış bir durumdur. İsteyen kişiler iptal ettirmeyerek devam ettirilmesini sağlayabilirler.

 

Yabancılar Özel Sağlık Sigortası Yaptırabilir Mi?

Türkiye'de ikamet eden yabancılar tıpkı Türk vatandaşları gibi özel sağlık sigortası yaptırma hakkına sahiptir. İlk etapta oturma izni almaları gerekir. Bununla birlikte yabancı uyruklu kişi öncelikle yabancı sağlık sigortasını yaptırması gerekir. Diğer yasal şartları da sağladıktan sonra oturma izni alabilir. Oturma izni alan kişilerde özel sağlık sigortası avantajlarından yararlanabilirler.

20’den fazla sigorta şirketinden teklif al
Anadolu
Ak
Turkiye
Hepiyi
Turknippon
Allianz
Neova
Koru
Zurich
Unico

Sıkça Sorulan Sorular

Yabancı sağlık sigortası Türkiye'de bir yıl ve daha fazla kalmayı planlayan yabancıların yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Türkiye'de okumak veya çalışmak isteyen kişiler yaptırmaktadır.

Yabancı sağlık sigortası hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir. Yıldan yıla farklı olan bu sigorta türünde içerdiği teminatlarda fiyatları etki eden önemli faktörler arasında yer alır.

Bu sigorta türü devlet hastanelerinde geçerli değildir. Yalnızca sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu özel hastanelerde geçerliliği bulunmaktadır.

Oturum izni yani ikamet izni için yabancı sağlık sigortası yaptırılması zorunlu olan poliçelerden biridir. Türkiye'de ikamet etmek isteyen tüm yabancı konuklar bu yasal zorunluluğa uymak zorundadır.

Yabancıların yaptırması gereken sigorta her ne kadar zorunlu bir sigorta olsa da kişiler özel sağlık sigortası yaptırdıkları takdirde mevcuttaki yabancı sağlık sigortasını iptal ettirebilme şansına sahiptir.

Özel ve tamamlayıcı sağlık sigortaları yabancı sağlık sigortasına göre çok daha kapsamlı poliçe türleridir. Özel sigorta yaptıran kişiler limitli ya da çok yüksek limitli teminatlardan yararlanırlar. Bu kişiler özel hastanelerden daha kapsamlı yararlanabilirler.

Whatsapp