İMM Sigortası

  • Formu doldur, hemen teklif al

  •  Tüm Fiyatları Karşılaştır
  •  En Uygun Sigortayı Seç
  •  Anında Online Satın Al

Formu doldur, teklif al

 Tüm Fiyatları Karşılaştır

 En Uygun Sigortayı Seç

 Anında Online Satın Al

1
Fiyatı Gör
2
Online Öde
3
Poliçeni Al

İMM Sigortası

İMM sigortası kaza sonrasında karşı tarafa verilen bir zararın trafik sigortası poliçe limitleri üzerine kalması halinde aşılan tutarın da sigorta şirketi tarafından ödendiği bir poliçedir. Mali mesuliyet sigortası yalnızca aşılan hasar tutarını karşılamaz. Aynı zamanda sağlık ödemeleri ve manevi tazminat gibi durumları da karşılayan bir sigorta türüdür. İMM sigortası en basit anlatım ile kazada karşı tarafa verilen hasarın ne kadarlık kısmının karşılanacağını belirtmektedir.

İMM teminatlarında bir limit bulunuyor ise tüm masraflar bu limitler dahilinde karşılanmaktadır. Ancak limitsiz bir durum söz konusu ise tüm hasarlar sigorta şirketi tarafından ödenir. Araba fiyatlarının ve özellikle tamir ücretlerinin giderek yükselmesi ile birlikte son derece avantajlı duruma gelen sigorta türleri arasında yer almaktadır.

 

Sınırsız İMM Ne Demek?

İMM sigortası limitleri kazada karşı tarafa verdiğiniz hasarın ne kadar karşılanacağını belirten limitlerdir. Bu limitin sınırsız olarak belirlenmesi karşı taraftaki hasar durumunun tamamının sigorta şirketi tarafından ödenmesi anlamına gelir. Bu hasar ne kadar olursa olsun tüm masraflar şirket tarafından karşılanır.

Bu sigorta türü farklı limit seçenekleri ile sunulmaktadır. Limitsiz olarak satın aldığınız takdirde hasar masraflarının tümü şirkete yüklenir. Böyle durumlarda bütçenizi daha büyük bir güvence altına alabilirsiniz. Kaza durumlarında özellikle yüksek hasar masraflarını kişiler cebinden ödemek yerine sigorta kapsamında karşı tarafa bu hasarın ödetilmesini şirketler aracılığıyla gerçekleştirebilirler.

Kişiler kasko poliçelerinde yer alan limitli teminatları kolaylıkla limitsize çevirebilirler. Kasko yenileme döneminde dilerlerse limitsiz seçenekleri de tercih edebilirler. Ancak kişiler limitsiz İMM teminatla kasko sigortalarını tercih ettiklerinde daha yüksek prim ödemesi gerçekleştirmek durumunda kalır.

 

Limitsiz İMM Kaç Yıl Geçerli Olmaktadır?

Limitsiz ihtiyari mali mesuliyet sigortasının süresi 1 yıldır. Bu süre zarfında poliçede belirtilen tüm teminatlar geçerli olmaktadır. Kaskodaki teminatta aynı şekilde düzenlenme tarihinden itibaren 1 yıllık süre için geçerlidir. Poliçe süresi boyunca kaza neticesinde oluşan tüm hasarlar bu poliçe tarafından karşılanır. Süresi dolduktan sonra ise kişilerin poliçelerini yeniletmeleri gerekir.

 

İMM Nasıl Alınır?

İMM sigortası iki farklı şekilde satın alınabilen bir sigorta türüdür. Alınma şekilleri arasında ilk yöntem kasko poliçesi içerisinde tercih etmektir. Kişiler kasko poliçeleri içerisinde bu sigortayı tercih ederler ise limitleri de kendi gereksinimlerine göre belirleme şansı bulabilirler. Limitsiz ya da yüksek limitli teminatlar tercih edilebilir.

Kişiler İMM sigortası teminatlarını bağımsız olarak da yaptırabilirler. Eğer kasko sigortası bulunmuyor ise limitsiz olarak bu sigorta türünden yararlanmak gerekir. Kişiler sigorta poliçesinin tüm avantajlarından en iyi standartlarda yararlanabilmektedir.

 

İMM Sigortasının Genel Şartları Nelerdir?

İMM sigortası genel şartları arasında bilinmesi gereken birçok önemli nokta bulunur. En önemli şartlar arasında ise şunları saymak mümkün olmaktadır:

  • Genel şartlarına göre üçüncü kişilere verilen zarlar bu sigorta ile güvence altına alınmaktadır.
  • Bu sigorta yalnızca Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir.
  • Manevi zarların ölçümü oldukça zordur. Bu nedenle güvencenin poliçede belirtilmesi öem taşır.
  • Sigortalı olan kişinin kendisinin uğrayacağı zararlar ile diğer araç sahibinin yüz yüze kalacağı hasarlar sigortanın kapsamı dışında tutulmuştur.
  • İMM sigortası kasko sigortalarına eklenebilir.

Bunların dışında tüm kapsam ve detaylar hakkında sigorta şirketinizden de güncel olarak bilgiler alabilirsiniz.

 

İMM Sigortasının Limitleri Ne Kadar?

İMM sigortası limitleri kişilerin en çok önem vermesi gereken noktalar arasındadır. Ne tür limitlerin ve detayların yer alması gerektiği mutlaka poliçe düzenlenirken detaylı olarak belirtilmelidir. İhtiyari mesuliyet sigortası limitleri sigorta şirketlerine göre farklılık gösterir. Bu limitler ve teminatları belirlenirken kişilerin yolculuk durumu dikkate alınmalıdır. Hem şehir içinde hem de şehir dışında çok fazla yolculuk yapan kişilerin bu sigorta kapsamını daha geniş tutmasında önemli faydalar bulunur. Bu bakımdan acenteler ile detaylı bir görüşme yapmadan bu sigortayı yaptırmamak gerekir.

 

İMM Sigortası Fiyatları

İMM sigortası fiyatları konusunda net bilgi vermek mümkün olmaz. Kasko ya da zorunlu trafik sigortası poliçesine ek bir teminat olarak yapıldığı için primler daha yüksek olabilmektedir. Ancak kişiler bu sigorta işlemlerini ayrıca yaptırmak istediklerinde daha düşük primlerle yaptırabilirler. Bu süreçte sigortanın fiyatını etkileyen en önemli unsur içerisinde barındırmış olduğu limit ve teminatlardır. Primler sigorta şirketlerine göre de farklılık gösterebilir. Bu nedenle fiyat karşılaştırması yaparak en uygun teklifi alabilirsiniz.

20’den fazla sigorta şirketinden teklif al
Anadolu
Ak
Turkiye
Hepiyi
Turknippon
Allianz
Neova
Koru
Zurich
Unico

Sıkça Sorulan Sorular

Kasko poliçesinde ek bir teminat olarak İMM bulunuyor ise böyle durumlarda değer kaybı teminatları aşan durumlarda karşılanabilmektedir. Şartlara göre değer kaybı şirketler tarafından ödenmek durumundadır. 

Kişiler bu sigortadan yararlanmak için kazanın gerçekleştiği 5 gün içerisinde mutlaka durumu sigorta şirketine bildirmelidir. Hasar meydana geldiği anlarda hasar görmüş olan parça onarımı yapılır. Onarım mümkün değil ise değişim yapılır. Sigorta zincirleme kazalarda da araç başına teminatlar sunar. 

İMM sigorta fiyatları sigortalının taleplerine farklı verilmektedir. Sınırlı sigorta poliçesi ve ek teminat olarak hesaplama yapılmaktadır. Bu duruma karşın sınırsız sigorta poliçesi bulunuyor ise sigorta ek teminatlar ile birlikte kasko primleri de eklenmektedir. 

Bu sigorta türünün geçerlilik süresi 1 yıllık süreci kapsamaktadır. Kişiler süre dolduktan sonra dilerlerse poliçelerini yenileme fırsatı bulabilirler. Teminat kapsamında genişletilme yapılır ve güncellemeler ile birlikte daha geniş haklardan yararlanılabilir. 

Sınırsız İMM fiyat bilgisi konusunda şirketler ile görüşmeniz gerekir. Her şirketin limitleri ve teminatları farklı olabilmektedir. Bu da fiyatların farklı olmasında önemli bir etkendir. Ancak en doğru bilgi her zaman şirketiniz tarafından verilmektedir.

Whatsapp