Konut Sigortası

 • Formu doldur, hemen teklif al

 • Fiyat Tüm Fiyatları Karşılaştır.
 • Uygun En Uygun Sigortayı Seç
 • Online Anında Online Satın Al

Formu doldur, hemen teklif al.

Fiyatlar Tüm Fiyatları Karşılaştır

En uygunu En Uygun Sigortayı Seç

Online Alım Anında Online Satın Al

1
Fiyatı Gör
2
Online Öde
3
Poliçeni Al

Konut Sigortası

Konut sigortası hem konutunuz hem de konut içerisinde bulunan eşyalarınızın hasar görme riski karşısında güvence altına alınmasıdır. Bu sigortada ana ve ek teminatlar ile hem konutunuz hem de eşyalarınız güven altına alınır. Bundan dolayı kişilerin mutlaka konut sigortası nedir sorusunun yanıtını bilmesi gerekir. Aynı zamanda kişiye ne tür teminatlar verdiğini de bilmesi önem taşıyan konular arasındadır.

Konut sigortası su baskını ve deprem gibi afetlerden hırsızlık durumlarına karşı konutunuzu korumaya alan sigorta oldukça geniş kapsamlıdır. Bununla birlikte isteğe bağlı olarak yaptırılan sigortalar arasında yer alır. Konut sigortasını yalnızca ev sahipleri değil aynı zamanda kiracılar da yaptırabilirler. Evin maliki olmasa dahi konutta ikamet eden kişiler eşyalarını bu sigorta türü ile korumaya alabilme imkanına sahiptirler.

 

Konut Sigortası Poliçesi Nedir?

Konut sigortası poliçesi teminat kapsamlarının yer aldığı ve sigortayı yapan şirkete özel olarak şartların bulunduğu bir sözleşmedir. Konut sigortasının kapsamış olduğu tüm şartlar ve teminatlar bu poliçe içerisinde yer alır. Böyle durumlarda en iyi konut sigortasını seçerken belirli noktalara dikkat etmeniz gerekir. Şu faktörleri dikkate alarak konut sigortası yaptırabilirsiniz:

 • Konut sigortası yaptırırken ilk dikkat etmeniz gereken kapsam ve teminatlardır. Sigorta poliçesinin hangi riskleri kapsadığını mutlaka bilmeniz gerekir. Genel olarak yangın, sel ve deprem gibi doğal afetleri kapsar. Aynı zamanda cam kırılması, hırsızlık ve su baskını gibi durumlara karşı da teminatlar içermelidir.
 • Poliçe bedeli ve ödeme koşulları dikkate alınması gerekenler arasında yer alır. Ne kadarlık bir teminat sunduğunu da incelemelisiniz.
 • Teminat limitleri ve ek masraflar poliçe yaptırırken incelenmesi gereken noktalar arasında bulunur. Ödenecek olan teminat tutarlarını kontrol etmek önemlidir.
 • Sigorta şirketinin güvenilirliğinden emin olmanız gerekir. Bu hızlı ve sorunsuz hizmet almanızı sağlar.
 • Ek hizmetler ve teminatlar konusunda da bilgi edinmelisiniz. Birtakım ek hizmetleri mutlaka ekletmelisiniz.

Bu faktörleri dikkate alarak kusursuz bir konut sigortası yaptırma imkânı elde edebilirsiniz.

 

Konut Sigortası Ne İşe Yarar?

Konut sigortası birçok durum için önem arz eder. Zorunlu olmasa da kullanıcısına birçok konuda güvence sunmaktadır. Konut sigortaları şu anlamda işe yarar:

 • Konut sigortası konutlarınızı doğal afetlere karşı maddi kaybınızı telafi etmenize yardımcı olur. Hem kat malikleri hem de kiracı olarak o binada bulunan kişiler eşyalarını güvenceye alma şansı bulurlar.
 • Evlerinde günlük olarak kullanılan eşyalar yanında özel eşyalar da sigorta kapsamında güvence altına alınır.
 • Yalnızca kendi eşyalarınız değil ev içerisinde bulunan üçüncü kişilere ait olan eşyalar da güvence altında olur.
 • Konut sigortası yaptırmak binada ya da evinizde meydana gelen farklı sorunlar nedeniyle ortaya çıkan masrafları da karşılar. Su borusu patlaması gibi sorunlar örnek verilebilir.
 • Hırsızlık ve cam kırılması gibi durumlarda masraflarınız sigorta kapsamında değerlendirilir.

Bu avantajları nedeniyle hemen her bina ve konut sahibinin yaptırması gereken sigorta poliçelerinden biridir.

 

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Konut sigortası birçok farklı teminat içeren poliçelerden biridir. Yangın, deprem, sel, su baskını, hırsızlık ve binada su tarafından verilen tüm zararlar bu sigorta teminatları içerisinde yer alır. Karşıladığı teminatlar şu şekildedir:

 • Konut sigortası yangın ve yıldırım düşmesi, infilak gibi durumlarda teminat sunar.
 • Deprem daha çok DASK tarafından karşılanan durumlardandır. Konut sigortası ve DASK birbirinden çok farklıdır. Bu nedenle yaptırırken ikisi arasındaki farkı da öğrenmelisiniz.
 • Grev, lokavt ve kargaşa gibi durumlarda olayları önlemek adına yapılan müdahalelerde olası bir hasar gelirse bu hasar masrafı sigorta teminatı ile karşılanır.
 • Cam kırılması ve hırsızlık durumları karşılanır.
 • Risk adresinde sigortalı yaralanırsa ya da vefat ederse şartlar çerçevesinde tazminat ödenmektedir.
 • Bina ve eşyaları enflasyona karşı değerinin korunması sağlanır.
 • Bina içerisinde su kazan ve kalorifer borularının kırılması ya da patlaması nedeniyle sigortalı eşyalara gelen hasarlar teminat içerisine alınmaktadır.
 • Motorlu ve motorsuz deniz ve kara taşıtlarının çarpması, uçak gibi hava taşıtlarının düşmesi durumunda bina ve eşyalar teminat çerçevesinde ele alınır.
 • Sigortalının ev sahibi ya da kiracı fark etmeksizin yangın durumunda gerekli güvence sağlanır.
 • Sigortalı ve ailesi konut dışında karşılaştığı gasp ya da kapkaç gibi olaylarda kişisel eşyaları zarar görürse özel şartlar dahilinde sigorta tarafından güvence altına alınır.

Bunların yanında poliçe kapsamında riskin ortaya çıkması durumunda enkaz kaldırma masrafları, makine kırılması ve daha birçok konuda kişilere teminatlar sunan bir sigorta türüdür.

20’den fazla sigorta şirketinden teklif al
Anadolu
Ak
Turkiye
Hepiyi
Turknippon
Allianz
Neova
Koru
Zurich
Unico

Sıkça Sorulan Sorular

Sigorta şirketlerine göre yanıtı değişen bir konudur. Poliçede özel olarak belirtilmiş bir durum ise kişiler bu konuda yardım alabilirler. 

Zorunlu deprem sigortası olan DASK dışında kalan durumlar için yararlanılabilecek bir sigorta türüdür. Konut Sigortası değil DASK Sigortası deprem gibi durumlarda önemli bir güvence sunar. 

Konut sigortası yıldırım düşmesi neticesinde oluşabilecek tüm zararları karşılamaktadır. 

Konut sigortasında elektronik eşyalar şartlara göre değişebilmektedir. Bu elektronik eşyaların kazayla kırılma teminatının bulunması gerekir. Ek teminat olduğu taktirde ilgili şirket bu hasarı karşılar.

Konut sigortaları genel olarak poliçelerin yardım hizmetleri içerisindedir. Asistans ya da yardım ismi ile yılda bir defa bu hizmetlerden yararlanma imkânı sunulur. 

Buzdolabı arızalarının karşılanabilmesi için arızanın nasıl olduğunun bilinmesi gerekir. Aynı zamanda poliçe kapsamı ve birçok detaya göre değişen bir teminat türüdür. 

Konut sigortasının süresi bir yıldır. Süresi dolduğunda yenilenebilmektedir.

Whatsapp