Motosiklet Trafik Sigortası

  • Formu doldur, hemen teklif al

  •  Tüm Fiyatları Karşılaştır
  •  En Uygun Sigortayı Seç
  •  Anında Online Satın Al

Formu doldur, hemen teklif al.

 Zorunlu Motosiklet Sigortası Yaptır.

 En Uygun Sigortayı Seç

 Anında Online Satın Al

1
Fiyatı Gör
2
Online Öde
3
Poliçeni Al

Motosiklet Trafik Sigortası

Motosiklet sigortası, motosiklet kullanan kişilerin trafikte daha güvenli ve yasal şekilde bulunabilmeleri için zorunlu tutulan bir poliçedir. Bu sigorta türü ile kaza sırasında diğer yol kullanıcılarının karşılaştığı maddi ve bedensel tüm hasarların karşılanması sağlanır. Motosiklet sigortası zorunlu sigortalar arasında yer alır. Bu sigorta türü trafikte yaşanabilecek olası kazalarda sürücülerin mali yükümlülüklerini azaltarak bütçelerini korumalarına yardımcı olur.

Motosiklet kullanıcılarının eğer sigortası bulunmuyor ise kaza durumunda ortaya çıkan tüm hasarlar araç sahibi tarafından ödenir. Kısacası motosiklet sigortaları trafiğin daha düzenli ve güvenli bir şekilde işlemesinde temel faktörlerden biridir. Her motosiklet kullanıcısı için de bu sigorta türü önemli bir zorunluluktur.

 

Motosiklet Sigortası Ne İşe Yarar?

Motosiklet sigortası araç sahiplerinin trafiğe çıktığında daha düzenli ve güvenli bir şekilde yol alabilmesi için yaptırılması zorunlu bir poliçedir. Bu sigorta trafiğe çıkan tüm motosiklet araçlarının sahibi için zorunlu tutulur. Motosikletlerin trafikte meydana getirdiği bedensel ve maddi zararların teminat altına alınmasını sağlar. Trafik kazaları sırasında meydana gelen hasar ve yaralanmaların tüm finansal yükümlülükleri sigorta kapsamına alınır. Bu da hem sürücülerin hem de diğer trafik katılımcılarının güvenliğini sağlaması açısından büyük bir öneme sahiptir. Trafik sigortası genel olarak karşı tarafın zararlarını karşılamayı amaçlamaktadır.

Ancak motosiklet sigortası yaptırmadan önce ne tür teminatlar içerdiğini bilmek gerekir. Özellikle kazalar sonucunda 3 şahıslara bir zarar verilmiş ise bunların karşılanmasında motosiklet sigortasının oldukça büyük bir önemi bulunur. Sürücünün neden olmuş olduğu kazada karşı tarafın aracının tamir edilmesi ya da değiştirilmesi gibi birçok farklı masraf öne çıkar. Tüm bu masraflar sigorta kapsamında teminat altına alınır. Sigorta sürücülerin karşılaşabileceği çok büyük mali yükümlülüklerden korunmasına destek verir. Hem yasal bir gerekliliktir hem de trafiğin daha düzenli ve güvenli kullanılmasında önemli bir yere sahiptir.

 

Motosiklet Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Motosiklet sigortası yaptırmayı düşünen kişilerin birçok önemli faktörü göz önünde bulundurması gerekir. En önemli konular ise şu şekildedir:

  • Sigorta yaptıracak olan kişilerin öncelikle poliçenin kapsamını ve şartlarını çok iyi anlaması gerekir.
  • Sigorta seçimi yapılırken motosiklet markası yaşı kullanım şekli ve modeli gibi bilgilerin yanında sigorta şirketine bildirilmelidir.
  • Seçtiğiniz şirketin mutlaka güvenilirliğini ve sizlere sunmuş olduğu hizmetin kalitesine dikkate almalısınız.
  • Motosiklet sigortası yaptırırken poliçenin hangi zararları kapsadığını ve teminat limitlerine önceden öğrenmelisiniz
  • Poliçe fiyatını öğrenerek sigorta şirketleri arasında bir karşılaştırma yapmalı ve hasar ödeme hızı ve müşteri hizmetleri kalitesi gibi konulara dikkat etmelisiniz.
  • Bunların yanı sıra sigorta şirketlerinin sunmuş olduğu ek teminatlar ve özel indirimler gibi detayları da inceleyerek sigorta poliçenizi yaptırmalısınız.

Bu detaylara dikkat ettiğiniz takdirde hiçbir problem yaşamadan motosiklet sigortası yaptırabilirsiniz.

 

Motosiklet Sigortası Neleri Kapsar?

Motosiklet sigortası birçok teminat içeren önemli poliçe türlerinden biridir. Araç sahiplerinin yaptırmakla yükümlü olduğu bu sigorta olmadığı takdirde sürücülere birtakım cezai işlemler uygulanabilir. Bu sigorta türü sigorta poliçesine konu olan aracın değil bu aracın zarar vermiş olduğu 3 taraf kişilerin hasarını karşılamaya yönelik olarak yapılır. Yasal bir zorunluluk olduğu için trafiğe çıkmadan önce yapılması gerekir. Motosiklet sigorta sözleşmesi tüm araçlar için aynı olan bu sigorta türünde trafikte meydana gelebilecek sorunların en kolay ve kısa şekilde çözüme kavuşturulmasında önemli bir yere sahiptir.

 

Kurye Motosiklet Kasko Sigortası

Motosiklet trafik sigortası, günlük kullanım ve kurye amaçlı motosiklet kullanıcıları için zorunlu bir poliçe türüdür. Motosiklet trafik sigortası araçlara yapılan poliçe türünün hemen hemen aynı özellikleri kapsayan bir poliçedir. Motosiklet çalınma, hırsızlık gibi durumlar için araç kasko sigortası yaptırmanız daha faydalı olacaktır. Motosiklet sigortası sadece sizin masraflarınızı karşılarken motorsiklet kaskosu yaptırmak üçüncü ve kaza anında karşı tarafında masraflarını karşılayan sigorta çeşitidir. Detaylı bilgi için bizi arayabilir ya da üstteki formu doldurarak hemen fiyatları görüntüleyerek motosiklet sigortanızı satın alabilirsiniz.

 

Motosiklet Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Motosiklet sigortası fiyatları belirli kriterlere bağlı olarak değişebilmektedir. Kapsamı her araçta aynı olsa dahi sigortanın fiyatları araçtan araca farklılık gösterebilmektedir. Aracın modeli marka ve yaşı gibi faktörler trafik sigortası fiyatlarına etki eden önemli faktörlerdir. Bunların yanında aracın geçmiş fiyatları etkileyen önemli unsurlar arasında yer alır. Motosiklet trafik sigorta fiyatları kazalı araçlarda daha yüksek çıkarken hiçbir kaza almamış ve geçmişi temiz olan motosikletlerde daha hesaplı şekilde verilebilmektedir. Bu nedenle fiyat araştırmasını yaparken birçok faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir.

20’den fazla sigorta şirketinden teklif al
Anadolu
Ak
Turkiye
Hepiyi
Turknippon
Allianz
Neova
Koru
Zurich
Unico

Sıkça Sorulan Sorular

Yaptıracağınız motosiklet sigortası aracınızın bakım maliyetlerini karşılamamaktadır. Motosiklet bakımı sigorta kapsamı dışında kalan ve yalnızca motosiklet sahiplerinin üstlenmesi gereken masraflardır.

Motosiklet ehliyeti sigorta primlerini doğrudan etkileyen bir faktör değildir. Sürücünün tecrübesi ve sürüş geçmişi primler üzerinde önemli etkiler yaratır.

Motosiklet tipleri sigorta primlerini etkileyen önemli faktörlerden biridir. Yüksek performansa sahip ve lüks olarak nitelendirilen modeller daha yüksek sigorta maliyetlerine sahiptir. Böyle durumlarda motosiklet tipleri risk değerlendirmesi içerisinde ele alınır ve prim hesaplama sürecinde de öne çıkan faktörler arasında bulunur.

Sigortası olmayan motosikletler mevzuatlara göre muayene işlemlerinden başarılı bir şekilde geçemez Zorunlu trafik sigortasının yaptırılması muayeneden geçebilmesi için önemli bir gerekliliktir.

Motosiklet sigortasının süresi 1 yıldır. Poliçe dönemi sona erdikten sonra kişilerin bu sigortayı yeniletmesi zorunluluktur. Her sene yaptırılması gereken zorunlu sigorta poliçeleri arasında yer alır.

Motosiklet sigortasının olmaması durumunda sigortasız araçlara ceza uygulanır. 2024 yılı için bu ceza tutarı 690 TL olarak belirlenmiştir.

Motosiklet sigortası tüm motosikletler için geçerli ve zorunlu bir sigorta türüdür CC herhangi bir şekilde fark yaratmamaktadır.

50 CC altında olan motorlar yani motorlu bisiklet olarak bilinen taşıtlarda şu an için trafik sigortası uygulanmamaktadır. Aynı zamanda 50 cc altında olan bu taşıtlar vergisinden de muaf tutulmaktadır.

Whatsapp